Психолог Олена Шершнева є одним з експертів Clutch. Читачі онлайн-журналу можуть звернутися з питаннями, що цікавлять до неї, а також лікарям, адвокатам і астрологам, щоб отримати відповідь від досвідченого фахівця, за посиланням.

З психологом поспілкувалася Анна Завальська – The Alibi Sisters) – не тільки співачка, але й мама 5-річного хлопчика Іллі – і поставила питання, які будуть корисні для батьків емоційних дітей.

Анна: Олено, перше питання буде більш глобальним, оскільки ми всі зараз живемо в реальності, яка буквально переповнена панікою, стресами, обмеженнями. Дорослі далеко не завжди можуть впоратися зі своїми емоціями, а діти дуже чуйно відчувають нашу тривогу або занепокоєння і відображають їх ще яскравіше. Підкажи, як правильно захищати дітей від зайвого негативу?

Сергій Нікітюк виїхав з країни: були серйозні причини

Олена: Так, діти дійсно дуже чуйно зчитують емоції батьків. Більш того, в силу дитячого егоцентризму вважають причиною цих емоцій себе. Тому батькам вдвічі важливо піклуватися про свою емоційну рівновагу. Одягніть маску спочатку на себе – потім на дитину. У психологічному сенсі те ж саме: спочатку впорайтеся зі своїми емоціями, навчитеся адекватно реагувати на стрес і обмеження, знизьте тривожність, а потім якісно подбайте про емоційний стан дитини.

А.: Які основні причини агресивного або надмірно емоційної поведінки дитини?

О.: У кожної людини – свій темперамент. Один малюк від народження більш емоційний, інший – менш. Завдання батьків – приймати дитину такою, якою вона є, допомагати екологічно проявляти себе як особистості. Найчастіше діти "спалахують", коли фруструються їх потреби. Тут важливо зрозуміти, які глибинні потреби не задоволені, і спробувати їх задовольнити. Підкреслюю: глибинні потреби. Адже якщо дитина влаштувала істерику під гаслом "хочу шоколадку" – це не про дику спрагу солодкого. А про потребу отримати від мами підтвердження любові, або про право приймати самостійні рішення, або про те, що їй не вистачає здорових рамок.

ALEKSEEVа обдурили на ринку: український співак не був там 10 років

А.: Ми з сином намагаємося про все домовлятися. Наприклад: якщо зараз ти швидко одягнешся, прибереш іграшки, - я дозволю тобі пограти в комп'ютерну гру, або якщо ти пообіцяв мені не балуватися під час заняття і порушив слово, то, наприклад, дивитися ввечері мультфільми буде заборонено. І коли в другому випадку приходить час "санкцій" – він виходить з себе і активно протестує…

О.: Договір – найбільш зріла форма взаємодії з дитиною. Але дуже важливо, щоб кожен раз, без винятків, наступали обумовлені "санкції". Дитина, звичайно, спробує цьому перешкоджати. Наприклад, буде виходити з себе, плакати або намагатися домовитися по-новому. Але батькам важливо наполягти на своєму. Можна підкреслити, що ви любите дитину, що теж не отримуєте задоволення від того, що відбувається, але – такі умови вашого договору. В майбутньому це навчить малюка відповідальності.

А.: Як ситуативно справлятися з емоціями сина?

О.: Для того, щоб швидко поміняти стан дитини, є багато ефективних технік. Ось кілька з них.

Техніка "Ураган". Ви пропонуєте дитині спробувати здути якийсь предмет. До речі, я практикую цю техніку зі своїм 3-річним сином. Він любить казку "Троє поросят" і з готовністю "здуває" їх будиночки, коли емоції зашкалюють. Це допомагає заспокоїтися. Як ви зрозуміли, це свого роду дихальна вправа.

Техніка "Чашка злості". Ви вибираєте чашку для кричання. І коли малюк злиться, то може взяти її і без обмежень викричатися в неї. Техніка "Салют": малюк рве аркуш паперу і робить "салют" з обривків. Техніка "Намалюй свою злість": дитина малює злість, бажано, восковими олівцями.

Катя Осадча сховала вагітний животик під великою курткою

А.: А якщо я не поруч? Як дитині самостійно впоратися з хвилею емоцій?

О.: Дитину можна навчити екологічному висновку емоцій. Заздалегідь розкажіть йому, що робити, якщо після якоїсь ситуації або розмови, йому захочеться зламати річ або вдарити іншу дитину. Наприклад, поприсідати, пробігтися вгору-вниз по сходах, покидати м'яч.

А.: Чи повинні батьки чесно ділитися своїм станом з дитиною?

О.: Якщо таким чином батьки хочуть отримати підтримку, то ні. Виступаючи з дитиною на рівних, батьки покладають на неї непосильну відповідальність. Дитині дуже важливо відчувати, що поруч є сильний, сміливий дорослий, який тримає ситуацію під контролем і забезпечує безпеку. Тому перш за все – залишайтеся в позиції дорослого. Це здорово, коли батьки можуть побудувати з дитиною дружні відносини. Але важливо пам'ятати, що перш за все вони – батьки.

Кондратюка їй мало: Наталя Валевська була помічена в компанії Олега Винника

Нагадаємо, раніше Анна Завальська повідомила про поповнення в родині.

Дивись відео The Alibi Sisters:

Більше цікавих матеріалів можна прочитати на clutch.ua.

Підписуйтесь на наш youtube-канал Клатч Онлайн і Клатч Старс.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою